Land Use Committee & Full Board Meeting

Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Land Use Committee & Full Board Meeting

January 23 @ 6:30 pm - 9:30 pm EST
New York Blood Center, Auditorium

310 East 67th Street, (First-Second)

New York,

NY

United States

Event Detail

Land Use Committee & Full Board Meeting
Wednesday, January 23, 2019 – 6:30PM
New York Blood Center, Auditorium
310 East 67th Street

AGENDA

Minutes: January 2019 Full Board Meeting

  1. Public Session – Those who wish to speak during the Public Session must register to do so by 6:45 pm
  2. Public Hearing: Applications submitted by Knickerbocker Plaza LLC and Yorkville Towers Associates LLC pursuant to Sections 197-c and 201 of the New York City Charter for the grant of a special permit pursuant to Section 13-45 (Special Permits for Additional Parking Spaces) and Section 13-455 (Additional parking spaces for existing accessory off-street parking facilities) of the Zoning Resolution to allow an attended accessory parking facility with a maximum capacity of 202, 370, and 506 spaces on property located at 1749-1763 Third Avenue, 1601-1619 Third Avenue, and 1623-1641 Third Avenue, respectively, in a C2-8 District.
    1. Knickerbocker Plaza Special Permit Application
    2. Ruppert Tower Special Permit Application
    3. Yorkville Tower Special Permit Application
    4. Ruppert and Knickerbocker Special Parking Presentation
  3. Adoption of the Agenda
  4. Adoption of the Minutes
  5. Manhattan Borough President’s Report
  6. Elected Officials’ Reports
  7. Chair’s Report – P. Gayle Baron, First Vice Chair
  8. District Manager’s Report – Will Brightbill
  9. Committee Reports and Action Items
    1. Street Life Committee – Abraham Salcedo, Chair
    2. Parks and Waterfront Committee – M. Barry Schneider and Tricia Shimamura, Co-Chairs
    3. Landmarks Committee – David Helpern and Jane Parshall, Co-Chairs
    4. Small Business Committee – Sarah Chu and Mick Mellamphy, Co-Chairs
    5. Voting Reform Task Force – Anthony Cohn and Sharon Weiner, Co-Chairs
    6. Youth, Education, and Libraries – Peter Patch and Debra Teitelbaum, Co-Chairs
  10. Old Business
  11. New Business

Alida Camp, Chair